Ez a hétvége is eltelt és egy pöpec tanfolyamon gyarapítottam a tudásom. Mindig is érdekelt a gerinc felépítése, funkcionális anatómiája és a diszfunkciókból eredő panaszok (amelyekben sajnos családtag és közeli ismerősök szenvednek - vagy túl vannak rajta, hál'Istennek).
A gyógymasszőri vizsgámon sem véletlenül húztam bele gerinces tételekbe, mint discopathia lumbalis/cervicalis, ill. a cervicobrachialgia jelensége, klinikumi jellemzői. Talán ez egy iránytű volt számomra...
Nem meglepő, hogy sok mozgásszervi szakemberrel egyetemben a gerincet a mozgás tengelyének, központi elemének tartom, amellyel foglalkoznunk kell. Ugyanis egyre többen "használják" helytelenül civilizációs betegségek első számú okaként.
A fascia-elmélet (kötőszöveti hálószerkezet) következménye, hogy amennyiben az egyik ponton nem százas a rendszer, az egy távolabbi ponton okozhat problémákat. Pontosan :) ezért kezdett el érdekelni a gerinc alapját képező feszes ízület, az Sacroiliacalis-, azaz SI-ízület. Hivatalos nevén keresztcsont-csípőcsont ízület vagy medenceízület, latinul: articulatio sacroliliaca. Ismét kezembe kellett vennem Szántai Tanár Úr nagyon jól rendszerezett anatómia és klinikum könyveit, hiszen az ismétlés a tudás anyja.
Szóval: egy jó házat is a megfelelő alapra lehet építeni. Ha ez az ízület, az apró, kifinomult mozgásaiban (legfőképpen a billenés, azaz nutáció és kontranutáció) akadályozott, akkor a torony vagy felhőkarcoló (azaz a gerincoszlop) sem lesz stabil.
Az S.I-terápia ennek a pár centis ízületnek a rendbetételére hivatott. A Japánból eredő módszere gyógymasszőri szemmel a kimozgatás rendszerébe illik, annak is nagyon lassú változata. A kezelés során nincs kiropogtatás vagy kiroppantás. A mozdulatok tolásból, húzásból, lazításból állnak. Megelőző jelleggel nagyon ajánlott az ülőmunkát végzőknek, hiszen ez az életmód szinte egy helyben rögzíti az ízületet. De teszteltem olyan sportolókat, ahol az elülső felső csípőtövisek nem álltak egy vonalban, úgyhogy a terápia az ő esetükben is indokolt lehet.
A manuálterápiás kezeléseim kínálatában immár fellelhető, a kezeléshez tartozó tesztelésekkel és visszatesztelésekkel együtt! Fontos, hogy a hatása nem mindenkinél jelentkezik azonnal - lehet, el kell telnie egy napnak is. Az edzés utána nem ajánlott 2 napig. A terápia kényelmes ruházatban történik.
Összefoglalva: ez egy nagyon jó módszer a derékfájósoknak (is)!
Comments