Olvasási idő: 2 perc
Zenehallgatás, majd chachachás videók bűntudat nélküli megtekintése: órákon át :)
Habár ízig-vérig kubai salsás vagyok, de soha nem felejtem el, amikor gimisként az egyik osztálytársamat láttam fellépni egy sulis rendezvényen és csacsára táncolt... Persze az latin-táncos csacsa volt, fent hangsúlyos, nyújtott térdes. Szóval, onnantól kezdve imádom a triolákat (a csacsa zene ritmikus alkotóeleme, amelyet a zenészek játszanak és a táncosok három kis lépéssel fejeznek ki) és néha elmélázom, amikor hallok egy menő számot napjaink vagy nem annyira napjaink zenéiből, hogy lehet-e rá csacsázni is.
Most éppen Zorán Romantikája szól nálam és már jár a lábam. :)
Meg beugrik Tóth Andi és Andrei Mangra tánca Zséda Fekete rúzsára egy táncos műsorból, amit tátott szájjal bámultam.
A csacsa Kubából ered Enrique Jorrin zeneszerző és hegedűművész agyából pattant ki, aki 1953-ban a túl gyorsan játszott mambo helyett, megalkotta a lassúbb mambo-cha-chat. Maga a tánc észak-amerikai diadalútját a New York-i Broadwayn található Palladiumban kezdte és onnan egyenesen letarolta Nyugat-Európát az 1957-es németországi megjelenésnek köszönhetően.
A versenyprogramba 1961-ben vették fel, mint 4. latin-amerikai táncot.
A versenytáncos csacsa is tetszik, de azért a szívemhez közelebb áll a "mezítlábas", ősibb hagyományos kubai csacsa, lent hangsúlyos lépéseivel, kisebb mértékű csípőmozgásával.
Esküvői táncokra nagyon jól betanulható, sőt ha csak vendégként mész egy lagziba, garantálom, hogy fogsz tudni csacsázni is a táncstílus egyetemes jellege miatt.
Osztálytársamék erre nyomták 22 éve a gimis rendezvényen:
Shaft: Sway
https://www.youtube.com/watch?v=4YYW4VoxFNs
Bár ebben a videóban pár sasszén kívül nem látok nagy figurákat, de ezt a zenét azért is szeretem, mert visszahozta a csacsa hangulatát a 90-es évek végére.
Akkor hadd szóljon Santana legnagyobb visszatérő száma, a Smooth:
Hogy ez is csacsa? Naná!
Comments